Porady

Szanowni Rodzice!

Pragnę przybliżyć Państwu powód dla którego tak ważny jest dobór odpowiedniego materaca dla Waszego dziecka.
Zacznijmy od okresu prenatalnego, w którym to płód przebywa w środowisku wodnym, gdzie oddziaływanie sił grawitacji jest łagodzone przez wody płodowe, czyli siły zewnętrzne działające na ciało dziecka są minimalizowane przez środowisko w którym ono się znajduje. Należy jednak pamiętać że pomimo panujących wewnątrzmacicznie warunków odciążenia płód jest stymulowany poprzez delikatny dotyk wód płodowych oraz narządów wewnętrznych matki. Inaczej mówiąc jest masowany.

Co to oznacza?

Dziecko przebywa w delikatnych warunkach dla jego ciała z jednoczesną dawką kojącego dotyku.

Co się dzieje po porodzie?

Po porodzie na delikatne ciało noworodka zaczyna działać siła grawitacji. Zdrowy noworodek jest przygotowany na taka zmianę warunków, co nie oznacza że bez znaczenia dla jego organizmu jest dobór prawidłowych warunków do odpoczynku, spania. Należy pamiętać, ze noworodek przez większość dnia śpi, więc uzasadnionym jest fakt istotności doboru jak najlepszego materaca dla Waszego Malucha. Ciało noworodka jest bardzo plastyczne, poddaje się łatwo działaniom takim jak czynności pielęgnacyjne, ubieranie, masowanie. Jest elastyczne, potrafi powrócić po naszej interwencji do pierwotnego kształtu. Jest też na tyle mocne, że nie uszkadza się podczas naszych czynności opiekuńczych.

To dlaczego dobór materaca jest tak istotny, skoro ciało noworodka jest plastyczne, elastyczne i mocne?

Ciało noworodka pomimo swoich cech plastycznych ulega szybko zmęczeniu, a wtedy zaczyna poddawać się siłom działającym z zewnątrz. W wyniku osłabienia zaczyna się odkształcać bez możliwości powrotu do pierwotnej postaci.

I to jest ten moment gdzie Wasz Maluch wymaga najlepszego materaca. W sytuacji zmęczenia w celu zapewnienia optymalnych warunków relaksu oraz snu, dziecko powinno mieć stworzone jak najlepsze warunki do regeneracji.

Prawidłowy materac to nie tylko optymalizacja relaksu i spokojnego snu dla noworodka, to również profilaktyka prawidłowego rozwoju układu kostnego, nerwowego, oddechowego i krążenia. To dzięki najlepszym warunkom w efektach odległych możemy uniknąć zniekształceń w obrębie czaszki, klatki piersiowej czy kończyn, a tym samym uniknąć powikłań z pozostałych układów w tym tak ważnego układu oddechowego, który jest zależny od kształtu ciała noworodka i pozycji w jakiej się on znajduje.

Pamiętajcie Państwo, że odpowiedni materac dla noworodka jest jak dobór butów na długą pieszą wycieczkę po górach. Powinien być mocny, stabilny, przewiewny i nie odkształcać ciała tylko wpływać na nie odciążająco, kojąco tak jak to było w okresie prenatalnym gdzie Wasze dziecko miało idealne warunki do relaksu. Spróbujcie zatem stworzyć swojemu dziecku takie miejsce do spania, w którym poczuje się bezpiecznie i wygodnie.

Pamiętajcie również o zmianach pozycji Waszego dziecka. Zmienne układanie dziecka do snu wpływa korzystnie na jego rozwój.

Polecam materace dla noworodków i niemowląt firmy VitMat, które zapewniają dziecku komfortowe warunki snu, odpoczynku są bezpieczne dzięki osłonie zamków oraz łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto posiadają właściwości dopasowywania się do ciała dziecka stwarzając równomierne podparcie dla układu kostnego podczas snu.

Alina Wojciechowska

mgr fizjoterapii

fizjoterapeuta neonatologiczny

PUM SPSK2 Szczecin

Szanowni Rodzice!!!

Wiek XXI to czas dynamicznego rozwoju innowacyjnych rozwiązań, których zadaniem jest ułatwić Państwu opiekę nad niemowlęciem a co najważniejsze zapewnić mu bezpieczny, spokojny i prawidłowy rozwój.

Ergonomicznie zaprojektowany materac jest niezbędnym wyposażeniem łóżeczka każdego niemowlaka.

W pierwszym półroczu życia dziecko śpi przez większą część doby. W drugim półroczu życia aktywność ruchowa zwiększa się, ale nadal dziecko śpi wiele godzin w ciągu doby. Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze uwapnionych kości twarzowej i mózgowej części czaszki, co sprawia że są one miękkie a brak zmiany pozycji, złe ustawienie główki dziecka i twardy materac doprowadza do ich zniekształcenia struktur kostnych oraz pojawienia się dysfunkcji narządu żucia.

Przyczyny nieprawidłowości dotyczące narządu żucia można podzielić na: ogólne (np. dziedziczność, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, choroby ogólnoustrojowe, czynniki zewnątrzpochodne tj. nieprawidłowe ułożenie płodu, szkodliwe działania leków) i miejscowe (tj. dysfunkcje, parafunkcje, urazy itp.).

W okresie pozapłodowym czynniki działające miejscowo są najczęstszą przyczyną powstawania nieprawidłowości w obrębie narządu żucia. Aż 80% zaburzeń szczękowo-zgryzowo-zębowych jest spowodowanych miejscowo działającymi czynnikami zewnątrzpochodnymi np. dysfunkcjami. Pod pojęciem dysfunkcji rozumie się zaburzone czynności fizjologiczne takie jak, np.: ssanie, połykanie, oddychanie, żucie, mowa.

Zbyt wysokie lub zbyt niskie ułożenie głowy noworodka podczas snu wywołuje zmianę położenia żuchwy. Wówczas może dojść do zaburzeń czynności mięśni żucia i stawu skroniowo – żuchwowego. Wentralne ułożenie głowy powoduje przesuwanie się żuchwy
i języka do przodu. Może to spowodować przewagę mięśni wysuwających żuchwę nad cofającymi i sprzyjać powstawaniu wad poprzednich w obrębie twarzy. Ułożenie głowy dorsalne (z odgięciem do tyłu) powoduje przesuwanie dotylne żuchwy wraz z językiem, usta pozostają otwarte, dolna warga może wsuwać się pod górny wał dziąsłowy oraz dochodzi do rozchylenia ust. Takie ustawienie żuchwy sprzyja powstawaniu wad dotylnych.

Nabyte wady zgryzu powstające często w pierwszym okresie życia ma aż 40% polskich dzieci.

Zła pozycja niemowlęcia podczas snu może również doprowadzić do zaburzenia prawidłowej funkcji oddychania. Dziecko zaczyna oddychać przez usta doprowadzając do braku impulsacji ze strony mięśni i dochodzi do zaburzeń równowagi działania języka, policzków i warg, co bardzo niekorzystanie odbija się na funkcji: ssania, połykania a później żucia i mowy. Oddychając przez usta dziecko dostarcza do płuc mniej tlenu. Słabo utleniona krew poprzez wpływ na korę mózgu zwiększa częstość skurczów oddechowych. Dziecko niedotlenione jest blade, śpi niespokojnie, łatwo się męczy, nie chce się bawić, jest obojętne, występują u niego zaburzenia przemiany materii.

By nie doszło do dysfunkcji narządu żucia podczas snu, należy pamiętać, by niemowlę było ułożone na plecach. Ciało powinno być w pozycji poziomej, natomiast głowa winna znajdować się na niewielkiej poduszeczce, dzięki czemu będzie się nieznacznie przesuwać ku klatce piersiowej.

Materace firmy VitMat są innowacyjnym rozwiązaniem, którego zadaniem jest odpowiednie ułożenie niemowlęcia podczas snu. Zostały one zaprojektowane tak, aby spełnić wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i komfortu dla prawidłowego rozwoju główki dziecka. Wyprofilowana budowa dopasowuje się do kształtu główki nie powodując ucisku na delikatne struktury czaszki. Dzięki temu zmniejsza ryzyko powstawania wad w obrębie twarzowej części czaszki.

Materace dla noworodków i niemowląt firmy VitMat są propozycją dla wszystkich rodziców, którzy pragną dla swojego dziecka najlepszej opieki, pielęgnacji oraz rozumieją potrzeby swoich pociech.

Mgr Magdalena Gębska
fizjoterapeutka stomatologiczny
Uniwersytecka Klinika Stomatologiczna
PUM Sp.z.o.o w Szczecinie
Poradnia Stomatologii i Fizjoterapii

Jak wybrać materac dla niemowlaka?

Rodzice tygodniami rozważają, który materac dla niemowlaka będzie lepszy: piankowy, kokosowy, bonellowy, lateksowy, z łuską gryki, a może materac zrobiony z kilku różnych materiałów? Czasem w desparacji rodzice kupują pierwszy lepszy materac dla niemowlaka. Bywa też, że maluch dziedziczy materac wraz z łóżeczkiem po starszym rodzeństwie. To błąd, bo materac dla niemowlaka ma wpływ na kręgosłup dziecka, uważa dr Maciej Brodowski, ortopeda z Centrum Medycznego Enel-Med. Jego zdaniem od tego, jaki materac dla niemowlaka wybierzemy, zależy zdrowie dziecka.

? Używany materac, tak jak wkładka w używanych butach, przyjmuje kształt ciała pierwszego właściciela ? wyjaśnia dr Brodowski. ? Może więc być niewygodny, wpływać na kręgosłup dziecka i powodować wady postawy. Choćby dlatego wybierając materac dla niemowlaka nie warto oszczędzać.

Materac dla niemowlaka powinien zapewniać komfort dla pleców

Wybór materaca dla niemowlaka jest ważny z innego jeszcze powodu. Przez pierwsze miesiące dziecko spędza w łóżeczku nawet kilkanaście godzin w ciągu doby. Powinno więc być mu w nim wygodnie. Pogląd, że dobry materac to twardy materac, na szczęście trafił już do lamusa. ? Materac dla niemowlaka nie może być ani za twardy, ani za miękki ? uważa dr Brodowski. ? Ze względów ortopedycznych materac dla niemowlaka powinien być również elastyczny, tzn. dopasowywać się do kształtu ciała i pozycji, jakie dziecko przybiera podczas snu. Chodzi o to, by kręgosłup dziecka był równomiernie podparty na całej długości.

Dobry materac dla niemowlaka oddycha i nie uczula

Kupując materac dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę na inne jego właściwości. Niektóre materace dla dzieci (np. lateksowe czy kokosowe) reklamowane są jako „antyalergiczne” ? ich wnętrze nie jest bowiem atrakcyjne dla alergenów, np. roztoczy czy grzybów. Te lateksowe czy wypełnione łuską gryki materace są przyjazne dla skóry, gdyż tworzywo, z jakiego je zrobiono, nie nagrzewa się od temperatury ciała, a dodatkowo w środku ma cały system kanalików, którymi może swobodnie przepływać powietrze. Dzięki temu dziecko w łóżeczku nie poci się i nie ma potówek. W sprzedaży są też materace dla dzieci składające się z kilku warstw (np. kokosu i łuski gryczanej). Zwykle są dwustronne, a więc można korzystać na zmianę z właściwości różnych materiałów.

Autor tekstu: Katarzyna Hubicz
Źródło: miesięcznik „M jak mama”

32-400 Myślenice
ul. Słowackiego 77
tel. 604 421 800
tel. 604 30 31 32

© 2017 Vitmat Wszystkie prawa zastrzeżone.